Vi välkomnar Pontus Persson till FBC-Office

954

FBC Lerum har anställt Pontus Persson som ny föreningsutvecklare på Office. Tillsättningen innebär att FBC Lerum nu utökar sitt Office och får två heltidsanställda i Pontus som föreningsutvecklare och Christoffer Sturesson som arbetar med marknad/event.

Pontus som tidigare har representerat FBC Lerum som spelare och nu är tränare för föreningens DJ-JAS har mångårig erfarenhet från föreningslivet som spelare/tränare och ser fram emot sin nya tjänst.
– Det ska bli kul att få jobba i en idrottsförening som man växt upp i. Att ta klivet in som anställd i föreningslivet är en rolig och spännande utmaning som jag ser fram emot, säger Pontus själv.

Pontus kommer att arbeta med att stötta de ideella ledarna, föreningsnära arbetsuppgifter, skolsamverkan samt utveckla föreningen i stort.
– Jag ser fram emot att ha ett bra samarbete med föreningens ledare och övriga ideella krafter. Genom projekt via skolsamverkan så hoppas jag att fler barn och ungdomar får upp intresset för innebandy.

Vi tackar samtidigt också av Noah Johansson som hanterat Office föredömligt under hösten.