Det blev en målsnål och inte så publikfriande match i Lerums Arena när Hässelby var på besök. De gjorde de två mål som presterades i matchen och vann med 0-2.
Efter plumpen borta mot Skälby inför landslagsuppehållet var det många som hoppades på att få se ett revanschsuget FBC när man under lördagen tog emot nykomlingen Hässelby hemma i Lerums Arena. Tyvärr var det gästerna som var betydligt hetare och tog med sig alla tre poängen hem till Stockholm efter en målsnål i historia.
Anton Olofsson kommenterar matchen:
’Hässelby är svårspelade och väldigt trygga i sitt sätt att spela utan boll, vi får inte hål på dem och ju längre matchen går ju mer tippar den över till deras fördel i takt med att vår frustration växer. Det är bara att gratulera Hässelby till 3 välförtjänta poäng. Extra plus vill Sohlström i målet hos oss som håller siffrorna nere.
Nu väntar Hagunda borta i nästa omgång på söndag den 3 november.