Tack, Sture!

587

Igår gjorde Christoffer Sturesson, av alla kallad Sture, sin sista arbetsdag för FBC Lerum. Han har varit FBC Lerum trogen som anställd i 6 år och lämnar nu för nya äventyr på Lerum Energi. Alla vet vem Sture är och han vet förmodligen namnet på flest medlemmar i hela föreningen. Sture kommer att vara mycket saknad men förhoppningsvis ses vi i hallarna då han kommer med sin kamera eller kanske en ny bagheeraspelare om några år.

Sture har varit klubbens spindel i nätet i sin Officefunktion och under senaste året som partner- och marknadsansvarig. Förutom att sköta allt det praktiska runt våra lag såsom schemaläggning av träningar och matcher, klubbshop, caféverksamhet, materialfrågor, medlemsregister, Ibisfrågor osv osv så har Sture utvecklat väldigt många av de aktiviteter som idag sysselsätter våra yngre medlemmar på loven. Sportlovscamp, Höstlovscamp, Hawerman & Johansson-läger, Halloweendisco är bara några av alla aktiviteter som erbjudits.

Även Endorfin Camp har varit ett stort och mycket uppskattat projekt inför säsongsstarten varje ¨år som tyvärr fick pausas under pandemiåren. Lerum Floorball Cup arrangerades också under lite speciella former under pandemin då cupspel ändå tilläts.

En viktig inkomstkälla för klubben har varit sommarkioskerna vid Stamsjön och Aspen som både genererat intäkter och arbetstillfällen för våra medlemmar där Sture hanterar verksamheten.

Under senaste säsongerna har Sture utvecklat sin förmåga att skapa riktigt bra content i alla våra kanaler såsom hemsida, Facebook, Instagram inför alla aktiviteter som föreningen genomför varje vecka. Förhandsreportage inför matcher, fotocollage, matchannonser, sponsoraktiviteter m.m.

Under 2022 var fokuset att stärka vår marknadssida och skapa fler intäkter genom starkare band med våra befintliga och nya sponsorer och där har ett antal kul nätverksträffar genomförts på bl a golf- och padelbanan.

Vi önskar dig stort lycka till, Sture, hos din nästa arbetsgivare och som pappa!

Klubben har för avsikt att tacka Sture inför vår publik när herrlaget spelar match mot Malmö nästa vecka, onsdagen den 8:e februari, i Lerums Arena.