Vill du bli FBC Lerums nya föreningsutvecklare?

606

Lerum söker en glad och positiv tjej eller kille som vill vara med och utveckla föreningen med siktet inställt på SSL 2017.

Arbetsuppgifter
Som föreningsutvecklare i FBC Lerum fungerar du som spindeln i nätet. Du arbetar nära våra lag, stöttar våra ideella ledare och funktionärer i den dagliga verksamheten. Samt bidrar till att förbättra vår förening genom att utveckla nya aktiviteter och förfina våra arbetssätt.
Du kommer vara en av två i ett team på kontoret, där samarbete, ”back up” och ständig fokus på utveckling med tänk ”hur blir vi ännu bättre” är en förutsättning.

En stor del av arbetet består av planering och genomförande av olika arrangemang såsom cuper, läger och matcher. I tjänsten ingår också föreningsadministrativa uppgifter som du hanterar tillsammans med vår ekonomiadministratör.

Förekommande arbetsuppgifter:

Matcharrangemang

 • Annonser i Lerums tidning
 • Planera arrangemang (Derbyn, Kvalmatcher USM, etc.)
 • Skapande av matchprogram, inbjudan till motståndarlagen och domare.

Floorball Café

 • Verksamhetsansvarig inkl. budgetansvar.
 • Utveckla och bestämma sortiment, inventera, beställa och ta emot leveranser.
 • Upprätta schema för cafébemanning, sargvakter och maskotar inför säsongen.

Klubbshop/Webshopen

 • Ansvara för inventering och beställning av material till lagen.
 • Utdelning och materialförsäljning till ungdomslagen
 • Ansvara för hanteringen av beställningar m.m. i klubbshop/webshop.

Viktiga delar av arbetet är att:

 • Bidra som skribent på föreningens hemsida och i sociala medier.
 • Skapa möjlighet till centrala försäljningsaktiviteter för lagen.
 • Verka aktivt för att skapa aktiviteter som berättigar att söka medel från Idrottslyft, kommunen, SISU m.m.
 • Tjänstens omfattning är 75%. Arbetstiderna är flexibla och omfattar arbete dag, kväll och helger.
 • Körkort och tillgång till bil är ett krav.

Egenskaper
Vi söker dig som har gått ut gymnasiet och har erfarenhet från något serviceyrke. Du har ett genuint intresse och engagemang för idrott och föreningsliv. Kan hantera flera olika parallellt pågående arbetsuppgifter på ett strukturerat och kvalitetsmedvetet sätt.

Du har en välutvecklad social kompetens, är lätt att samarbeta med och kan presigelöst hantera såväl mindre som större uppgifter. Du har en mycket god organisationsförmåga, är flexibel och bra på att hitta lösningar.

Du uttrycker dig väl i tal och skrift och har mycket goda IT-kunskaper. Kreativitet, drivkraft och gott omdöme är viktiga egenskaper i vår verksamhet. Vi lägger stor vikt vid personlig lämplighet och söker dig som kan arbeta självständigt.

Om FBC Lerum
FBC Lerum är Sveriges femte största innebandyklubb med över 900 medlemmar. Varje vecka engagerar sig 150 ledare ideellt i våra 40 lag.

På barn- och ungdomssidan strävar vi efter ”så många som möjligt, så länge som möjligt.” För klubbens elitlag har vi målsättningen att ett dam- eller herrlag ska spela i Superligan säsongen 2017/2018.

Skicka din ansökan till ansokanfbc@gmail.com