Viktig info om återstående seriespel

776

Det händer mycket i Sverige just nu pga Coronaviruset och vår förening påverkas naturligtvis också av detta. I detta nu har nedanstående artikel publicerats på Västsvenska Innebandyförbundets sida och denna påverkar hela vår förening. Det är viktigt att alla våra spelare, ledare, föräldrar och andra involverade tar till sig informationen och agerar utifrån den enligt direktiven.

https://www.innebandy.se/vastsvenska/inlagg/lista/viktig-information-gallande-aterstaende-seriespel/

Informationen i artikeln innebär att FBC Lerums alla återstående seriematcher i barn- och ungdomsverksamheten ställs in. Seniorverksamheten genomförs enligt direktiv i artikeln. Huruvida matcherna spelas med eller utan publik återkommer vi till.

Morgondagens, dvs fredagens, dam-JAS-match mot Fröjered kommer att spelas utan publik. Endast spelare och lagledning plus evenemangspersonal och domare får tillträde. Vi ska försöka ordna så att matchen streamas på något sätt.

Övriga matcher har föreningen ännu inte tagit beslut om. Information kommer.