Imorgon på fredag kl 19 är det hemmapremiär för riktigt matchspel för vårt allsvenska herrlag. Norska Tunet står för motståndet och vi hoppas på att vår underbara publik vill skapa stämning i hallen denna fredagskväll. Bara nio timmar efter slutsignalen i den matchen väntar Munka Ljungby kl 11.30 på lördag – även den i Rydsbergshallen.
Följ matcherna på https://twitter.com/FBCL_Live
Vad vill du få ut av och se i matcherna, Jonny Paridon?
Jag vill se att vi kan fortsätta nyttja speeden vi byggt upp under den första delen säsongen. Vi kommer även testa en hel del i formationerna.
Vilken fas befinner ni er?
Vi har jobbat tydligt och länge med vårt nya försvarsspel. Vi har en del nya också vilket man måste ha respekt för, det får ta tid. Man kan nog säga att vi är i 1,5/3 fas där första fasen är störst.
Läget i truppen?
Mycket bra! Vi åkte på en förkylningssväng efter vårat träningsläger men denna veckan har varit riktigt bra. Vi saknar dock Tomas Sladky i helgen då han är på landslagsuppdrag.
Sedan är det match redan kl 11.30 på lördag?
Ja precis, vi möter Munka Ljungby även den i Ryddan. Ska bli riktigt roligt att visa upp oss för våran fantastiska publik.




