Äntligen seriepremiär för HJ-JAS!

317
Foto: Christoffer Sturesson

Nu på lördag är det dags för vårt HJ-JAS att kliva in i årets upplaga av Juniorallsvenskan. Man kommer denna säsongen ställas mot lag från Borås och Jönköpingshållet där även Vara och Alingsås innefattas.

Efter fjolårets oturliga respass mot Växjö i sista playoffomgången så är det ett revanschsuget lag som väntas. Det är Östra SK som kommer på besök i Rydsbergshallen, där matchstart är lagd till 14.00.
– Östra är ju ett nytt lag med en stomme 01:er från Jönköpings IK. Säkerligen ett fysiskt och starkt lag som kommer kriga hårt och försöka spela en del på kontring. Vi känner oss trygga i vårt spel dock, säger tränare Rasmus Larsson.

JAS-laget knep ett silver föregående helg när man förlorade finalen mot Lindås i Fatpipe Invitation.
– I finalen kommer vi inte riktigt upp i nivå. Vi missar en del lägen och bjuder Lindås på något mål. Vi saknar lite fler lösningar i det uppställda spelet, där ansvaret ligger på mig. Överlag en bra turnering där vi framförallt var bra offensivt samt i special teams. Försvarsspelet lämnade lite att önska, men där har vi försökt göra lite korrigeringar för att få bättre träff.

Gruppen i övrigt, vad säger du om den?
– Vi ska ju vara ett topplag, det har killarna själva satt upp som målsättning där vi har ett par olika delmål. Hovslätt (om Knuthas är med mycket) och Fagerhult/Mullsjö lär säkerligen finnas i toppen med. Jönköping är jag inte helt hundra på denna säsongen vad de kommer mönstra och Vara är alltid svårspelade. Övriga lag tror jag vi kommer finna lite längre ner, även om jag tror att Östra bli en svårknäckt nöt för många topplag.

Varför ska folk ta sig till Rydsberg på lördag för att se premiären?
– För att se nästa generation spela en härlig innebandy. De som känner till den här kullen vet hur mycket boll som finns i dem och när allting väl klaffar är det grymt att se. Juniorinnebandy är alltid trevligt!

Fullt lag i övrigt?
– William Ljungqvist har haft lite skadeproblem och kommer vilas då vi inte vill förhasta något där belastningen i övrigt är ganska hög på många av dem. Annars ser vi intakta ut!

Vi önskar Rasmus Larsson och FBC Lerum HJ-JAS ett stort lycka till i premiären!

FBC Lerum – Östra Jönköping
Rydsbergshallen
Lördag 21/9
Kl: 14.00