Förlust i matchen mellan ettorna

314
Foto: Daniel Lundgren (D-foto)

Det var upplagt för ”Giganternas kamp” under fredagskvällen som Pixbo själva benämnde det. Inte helt osant när de båda JAS-gruppettorna skulle ställas mot varandra. Pixbo som ledde H2 gruppen och Lerum som ledde H1 före konkurrenten Floda/Kärra.

Lerum kom till spel utan flera viktiga kuggar. Dels A-lagstrion Victor Johansson, Tim Sandblom och Anton Svanberg, men saknades gjorde även Oscar Wernås och Simon Lindén bland annat. Även huvudtränare Andreas ”Frazze” Franzén fick se matchen hemifrån. Pixbo hade en krockande match och tvingades avvara ett par spelare till division-3, men kunde mönstra ett starkt lag med alla spetsspelare på plats och i målet en bekanting i form av Gustav Ringhagen.

Trots avbräcken så började Lerum matchen med ett klart bollinnehav, men oftast utanför Pixbos box och de centrala avsluten saknades ofta. När Pixbo väl etablerade anfall så gjorde man det med kvalite och Richard Tran prickade in ledningsmålet med ett välplacerat avslut bakom William Malmqvist som vaktade målet för kvällen. Perioden tickade på i snarlik karaktär innan Lerum fick en straff i slutskedet som Adrian Söderberg förvaltade på bästa sätt.

Period två började på bästa sätt för Pixbo när Arvid Skarpste petade in en retur och när Lerum fick både utvisning och straff emot sig skulle Pixbo rycka. Straffen förvaltades av Jakob Heins och när samma Heins sedan prickade in 4-1 kort efter powerplayet så tog man över initiativet. Lerum fortsatt med mycket boll, men en hel del avslut utifrån som Ringhagen kunde avvärja enkelt.

Pixbo gjorde 5-1 tidigt i period tre innan Robin Dahlin reducerade på halvvolley. När Pixbo drabbades av en dubbelutvisning så fanns chansen för Lerum, men ett powerplay av svagare sort gjorde att Pixbo behöll sitt försprång och till sist kunde punktera matchen med ett 6-2 mål av Oscar Hammarqvist.

Ett hemmalag som till sist tog tre poäng och var effektiva i rätt lägen. Även om Lerum ägde mycket boll så skapades det för få 100 % chanser för att sätta Ringhagen på prov och man hade tex behövt nyttja sitt powerplay bättre. Sett till vilka spelare som saknades så finns det dock ett rejält sparkapital framöver.

Nu väntar Kungälv på hemmaplan om drygt två veckor, en ny toppmatch där vi hoppas på nya poäng för att behålla avståndet neråt.

Tränare Ekström säger såhär efter förlusten:
”Vi kommer ut starkt i första perioden, vi hittar vårt spel med tålamod vilket gör att vi lyckas trycka ner Pixbo väldigt lågt och dem sitter i knäna på sin egna målvakt första perioden. Andra perioden var klart sämre, mycket felbeslut och kändes som vi ville slå den avgörande passningen alldeles för tidigt. Vi tappar 1-1 till 1-4 vilket kanske inte riktigt va vad matchbilden visa. Sedan en okej tredjeperiod där inte mycket hände, men sammanfattningen av allt tycker jag var en klart godkänd prestation där vi släpper ett straffmål, ett pp och tre returmål.