Traditionen lever vidare. Sedan slutet av 90-talet har småmålscupen Back 2 Basic spelats dagen före nyårsafton – och i år var inget undantag. Nästan 20 lag samlades i Rydsbergshallen för en kväll fylld av glädje, gemenskap och innebandy.
Årets upplaga bjöd på ett imponerande spann av deltagare – från 14-åringar till 63-åringar – som alla möttes på samma villkor. Finns det egentligen någon annan lagsport som kan samla en så brokig skara och ändå fungera så självklart? Stämningen i den klassiska Rydsbergshallen var, som sig bör, på topp.
När kvällen närmade sig 22.00 var det dags för A- och B-finaler. Bland kvällens härliga inslag märktes bland annat tjejlagen Ribbskott och W.I.M.E.L., samt Keep it simple – ett av de lag som deltagit i Back to Basic allra längst.
Ett särskilt nostalgiskt inslag stod Hallis Kämpar för. Med kvällens största trupp, bestående av spelare som varit med sedan innebandyn i Lerum tog sina första steg 1984 och genom hela 80- och 90-talet, spelade laget för sin vän Hallis som just nu kämpar mot cancern. Ett starkt och värmande ögonblick som verkligen visade vad Back to Basic handlar om.
I A-finalen stod det stjärnfyllda laget Frälsaren & Judas x2 – med profiler som Fredrik Bäckman, Gustav Fritzell och Victor Johansson – som till slut stod som segrare efter en komfortabel seger mot Powerplay & Pints. Powerplay & Pints hade i sin semifinal slagit det Floda/Lerum-mixade laget Floda div 3.
B-finalen bjöd på dramatik av högsta klass. Med flera unga talanger, främst från FBC Lerum, blev det en riktig rysare som till slut avgjordes efter en lång straffläggning. Segrare blev Domaren har fel, som till sist drog det längsta strået mot Albert & Gänget.
Ett stort tack till alla som bidrog till kvällen – sekretariatet, cafét och alla domare som ställde upp och gjorde Back to Basic 2025 till ännu en minnesvärd upplaga.
Gott Nytt År till er alla – så ses vi igen den 30 december 2026!
Vinnare och resultat hittar ni här: https://www.cupmate.nu/matcher.php?iCupID=15778&iClassID=22111&iGroupID=108420&iTeamInCupID=182847






















