Eja fortsätter i FBC Lerum.

27

FBC Lerum kan med stor glädje meddela att Eja Mårtén har skrivit på ett nytt avtal och fortsätter sin resa i damlaget.

Eja anslöt till klubben under hösten förra säsongen och hann trots begränsad speltid visa prov på de kvaliteter som gjort henne till en mycket intressant spelare för framtiden. Nu väntar en första hela säsong i FBC Lerum, något som både föreningen och Eja själv ser fram emot.

Eja kommenterar:
– Det ska bli superkul att spela i Lerum! Jag fick testa på lite under förra säsongen och trivdes väldigt bra i laget, så nu ser jag verkligen fram emot nästa säsong!

Tränare Ludvig Gustafsson är mycket nöjd över att få behålla backen i truppen:

– Att Eja väljer att stanna hos oss är väldigt roligt! Eja är en otroligt smart och välskolad back. Hon är trygg med boll och har ett lugn på planen som är mycket viktigt. Det hon visade under förra säsongen imponerade, så det ska bli väldigt kul att se Eja under en hel säsong hos oss.

Vi är mycket glada över att Eja fortsätter i FBC Lerum och ser fram emot att följa hennes utveckling under den kommande säsongen.