Träningsmatch på hemmaplan ikväll och vi tog pulsen på tränare Olofsson om de två matcherna hittills i augusti och de kommande tre matcherna.
Vad säger du om dem två hittills spelade träningsmatcherna?
– Två bra och mycket givande matcher! Matchen mot Mullsjö var ett klart bättre resultat även om resultatet är irrelevant. Matchen mot Warberg ett klart sämre resultat men vi fick väldigt mycket nyttigt med oss från den matchen. Man ska också komma ihåg att det inte är första gången Warberg kör över oss, det har hänt ett par gånger sista åren.
Lindås kommer på besök i arenan ikväll, hur går tankarna inför kvällens match?
– Kul att möta Lindås och bra för Göteborgsinnebandyn att dem är tillbaka i allsvenskan igen. Det blir en bra värdemätare för oss efter två matcher mot SSL-motstånd så blir det en bra avstämning vart vi ligger i processen med ett allsvenskt motstånd som värdemätare.
Efter kvällens match väntar det tätt matchande med svenska cupens gruppspel, redan på söndag borta mot Fröjered och nästa torsdag igen hemma mot Göteborg. Hur resonerar du kring det täta matchandet och de olika matcherna?
– Kul med matcher, det är ju därför vi tränar för att få spela match. Huvudfokus blir på matcherna i svenska cupen helt klart, vi vill gärna få bjuda hit Växjö till arenan för omgång 3. Men det är klart att vi ska se till att göra en bra match ikväll och jag hoppas spelarna som får chansen är sugna på visa upp sig för framtiden att man vill vara med och bidra.
En sista fråga, varför ska man komma ner till arenan ikväll?
– Det finns många anledningar, säsongens första derby! Komma ner och kika på våra nya spelare och ta en kaffe och fika från cafet sitter aldrig fel samt framförallt att det är kul med innebandy!
Vi tackar för pratstunden och önskar herrarna lycka till med det som komma skall!
Entrépriser till kvällens träningsmatch i Lerums Arena. (Betalas på plats med swish).
Vuxen: 50 kr
Pensionär: 30 kr
Ungdom (8–18 år): 20 kr
Aktiva medlemmar: Fri entré
Kan du inte se matchen på plats hittar du sändningen här






