Utbildningsvecka tar vid

143
Foto: Christoffer Sturesson

Efter en intensiv träningshelg i Skene tar nya konceptet ”Utbildningsvecka” vid. Tanken är att vi en vecka ska utbilda så många av klubbens ledare som möjligt. Till vår hjälp har vi SISU, Västsvenska Innebandyförbundet med flera. Detta första år blir det en light-version av Utbildningsveckan då de nya tränarutbildningarna inte riktigt är färdigställda från förbundet. Men trots det har vi intressanta kurser framför oss.

Tisdag 27 aug 18-20 hålls en Föräldrautbildning i temat ”Att vara en bra idrottsförälder”. Denna kväll kommer även FBC Lerum hålla i ett pass med information om klubbens mål, vision och värdegrund. Hit är alla föräldrar i föreningen välkomna!

Onsdag 28 aug 18-21 är det dags för grundledarutbildning där ett dussintal är anmälda.

Torsdag 29 aug 18-21 håller SISU en utbildning i Akut Skadeomhändertagande.

Lokal samtliga dagar är Torpskolan.
Kontakt: Helena Klintberg utbildning@fbclerum.se