Ta chansen att träna med FBC Lerums och Lerums Gymnasiums NIU-lärare, Mattias Flodén och Magnus Sundell tillsammans med några av deras NIU-elever!
Vill du ta nästa steg i din utveckling som innebandyspelare?
Under två intensiva dagar får du inte bara högklassig träning – du får dessutom möjligheten att utvecklas tillsammans med Lerums Gymnasiums NIU-lärare och deras elever.
Lägret riktar sig till motiverade målvakter och utespelare födda 2010–2012, passa på att ta del av den kunskap och erfarenhet som annars är förbehållen gymnasieelever på nationell idrottsutbildning (NIU).
Det här ingår:
- 4 träningspass med fokus på skills (teknik), scanning, duellspelsteknik och kombinationsspel
- 2 föreläsningar om kost & återhämtning samt styrke- och konditionsträning
- Videolektion om skills och idolskap
- Avslutande skillstävling
Träningen och föreläsningarna leds av FBC Lerums elitutbildade tränare Mattias Flodén och Magnus Sundell, tillsammans med NIU-elever från Lerums Gymnasium.
Lägret ger dig som deltagare en unik möjlighet att inspireras och utvecklas av tränare och spelare med stor erfarenhet och kunskap – oavsett om du drömmer om elitnivå eller helt enkelt vill bli en bättre innebandyspelare och ta nästa steg i din egen utveckling.
Datum: 30–31 oktober i Lerums Arena
Tid: 09:30-15:30 båda dagarna.
För: Flickor och pojkar födda 2010–2012
Kostnad: 1250 kr (inkl. lunch och frukt båda dagarna)
Begränsat antal platser, först till kvarn!
Sista anmälningsdag, fredag 24 oktober.
Anmälan sker via följande länk: Anmälan DevelopCamp





